The Commissioner

The Hon. Bruce Lander QC

Photo of the Commissioner, the Honourable Bruce Lander QC

​On 19 February 2013, it was announced that the Honourable Justice Lander would be South Australia’s first Independent Commissioner Against Corruption.

The Hon. Bruce Lander QC, as he now is, was admitted as a Barrister and Solicitor of the Supreme Court of South Australia in March 1969.

He practised as a solicitor until 1981 when he signed the Bar Roll. In 1986 he was appointed Queen’s Counsel.

In November 1994 he was appointed as a Judge of the Supreme Court of South Australia. He remained a Judge of that Court until he was appointed a Judge of the Federal Court of Australia on 14 July 2003.

In January 2004 he was appointed an additional Judge of the Supreme Court of the Australian Capital Territory. In December 2008 he was appointed a Judge of the Supreme Court of Norfolk Island.

In November 2005 he was appointed a Deputy President of the Administrative Appeals Tribunal for a term of five years and was reappointed in 2010 for a further term.

In April 2013 he was awarded an Honorary Doctorate of Law by Flinders University for his contribution to the law and the university.

Bruce Lander resigned all his judicial appointments to take up his current appointment on 2 September 2013.

His tenure as the Independent Commissioner Against Corruption is for a period of seven years.

On 11 August 2016 the Commissioner was appointed the state’s first Judicial Conduct Commissioner. The Commissioner will carry out the role concurrently with his role as the Independent Commissioner Against Corruption.


Quick links